Integracja Sensoryczna Diagnoza i Terapia
W Poradni La Serenita prowadzimy diagnozę i terapię integracji sensorycznej w czwartki/piątki i soboty.
Zarezerwuj miejsce u specjalisty tel. : 502 282 992
Terapia integracji sensorycznej (SI) to forma wspierania rozwoju dzieci, które mogą mieć trudności z odbieraniem i przetwarzaniem bodźców sensorycznych. Zajęcia SI pomagają dzieciom lepiej zrozumieć sygnały płynące z otoczenia i własnego ciała, co jest kluczowe dla ich rozwoju, funkcjonowania w codziennym życiu oraz zdobywania nowych umiejętności.
Terapia integracji sensorycznej prowadzona jest przez wykwalifikowanych terapeutów, którzy dbają o to, aby każde dziecko czuło się bezpiecznie, akceptowane i wspierane.
Co to jest integracja sensoryczna?
Integracja sensoryczna to proces, w którym mózg dziecka odbiera i porządkuje bodźce zmysłowe z otoczenia, takie jak dotyk, ruch, dźwięk, wzrok czy zapach, a następnie odpowiednio na nie reaguje. Dzięki prawidłowej integracji sensorycznej dziecko może płynnie wykonywać codzienne czynności, takie jak zabawa, jedzenie, ubieranie się czy nauka.
U niektórych dzieci ten proces może nie przebiegać prawidłowo. W efekcie dziecko może mieć trudności z koncentracją, koordynacją ruchową, reagowaniem na bodźce (np. jest nadwrażliwe na dotyk lub głośne dźwięki) czy spokojnym funkcjonowaniem w grupie.
Jak można to zauważyć u dziecka?
Dzieci, które mają trudności z integracją sensoryczną, mogą:
- Nie lubić mycia głowy, zakładania czapki czy noszenia ubrań z określonych materiałów (nadwrażliwość na dotyk),
- Bać się huśtania, zjeżdżania na zjeżdżalni lub przeciwnie – ciągle poszukiwać mocnych wrażeń, np. kręcenia się czy skakania (problemy z równowagą),
- Mieć trudności z koncentracją, są łatwo rozpraszane,
- Być niezdarne – często się potykają, z trudem chwytają piłkę lub precyzyjnie używają rąk,
- Reagować zbyt intensywnie na dźwięki lub światło (nadwrażliwość na bodźce słuchowe i wzrokowe).
Kiedy terapia integracji sensorycznej jest potrzebna?
Zajęcia SI mogą pomóc dzieciom, które:
- Są nadwrażliwe na bodźce (np. nie lubią dotyku, głośnych dźwięków lub jasnego światła),
- Są niewrażliwe na bodźce (np. potrzebują silnych doznań, by coś poczuć, lub często się potykają),
- Mają trudności z równowagą i koordynacją ruchową,
- Mają problemy z koncentracją i są łatwo rozpraszane,
- Często wykazują nadmierną aktywność ruchową lub przeciwnie – są apatyczne,
- Mają trudności z organizacją ruchów podczas zabaw czy codziennych czynności.
Na czym polega terapia integracji sensorycznej?
Terapia integracji sensorycznej (SI) to specjalistyczne zajęcia, które pomagają dziecku lepiej odbierać i przetwarzać bodźce. Terapia odbywa się w specjalnie wyposażonej sali. Niektórzy nazywają terapię integracji sensorycznej zabawą, co nie jest prawdą. Terapeuta na bazie przeprowadzonej diagnozy zaburzeń procesów integracji sensorycznej/ testów układa specjalistyczny zestaw ćwiczeń, który wspiera odpowiednie zmysły. Zajęcia są indywidualnie dopasowane do potrzeb i możliwości każdego dziecka, a ich celem jest stymulacja zmysłów, aby poprawić funkcjonowanie dziecka w codziennym życiu.
- Narzędzia wspomagające rozwój zmysłów: dotyku, wzroku, słuchu i propriocepcji (czucia głębokiego) itd.
Korzyści z terapii integracji sensorycznej
Dzięki regularnym zajęciom dzieci:
- Uczą się lepiej radzić sobie z bodźcami z otoczenia,
- Poprawiają równowagę, koordynację i zdolności ruchowe,
- Zwiększają swoją koncentrację i umiejętność skupienia,
- Czują się pewniej i lepiej rozumieją swoje ciało,
- Zyskują większą samodzielność i chętniej uczestniczą w zabawach grupowych.
Dlaczego warto?
W naszym przedszkolu stawiamy na indywidualne podejście do każdego dziecka. Współpracujemy z rodzicami, aby wspólnie wspierać rozwój sensoryczny maluchów i pomagać im osiągać kolejne kamienie milowe w ich rozwoju.
Zachęcamy do kontaktu, aby dowiedzieć się więcej o terapii integracji sensorycznej oraz umówić się na diagnozę przetwarzania procesów sensorycznych.
Aby można było przeprowadzić skuteczną terapię SI należy zacząć od diagnozy rozwoju SI
Diagnoza integracji sensorycznej
Diagnoza integracji sensorycznej (SI) to kompleksowy proces oceny funkcjonowania sensoryczno-motorycznego dziecka, mający na celu identyfikację trudności w odbiorze, przetwarzaniu i integracji bodźców zmysłowych. Diagnoza przeprowadzana jest przez wykwalifikowanego terapeutę integracji sensorycznej i obejmuje kilka etapów.
Etapy diagnozy SI:
-
Wywiad z rodzicami/opiekunami
Szczegółowy wywiad pozwala na zebranie informacji dotyczących przebiegu ciąży, porodu, rozwoju dziecka oraz obserwacji dotyczących codziennego funkcjonowania, takich jak reakcje na bodźce, trudności w samoregulacji, zachowania w grupie czy w trakcie zabawy. -
Obserwacja kliniczna dziecka
Terapeuta przeprowadza swobodną i kierowaną obserwację, oceniając sposób poruszania się dziecka, reakcje na różne bodźce (dotykowe, przedsionkowe, proprioceptywne), koordynację ruchową, napięcie mięśniowe oraz umiejętności motoryczne i posturalne. -
Standaryzowane testy i próby diagnostyczne
Diagnoza może obejmować wykorzystanie narzędzi takich jak:- Testy integracji sensorycznej i motorycznej (np. SIPT – Sensory Integration and Praxis Tests, jeżeli dziecko spełnia kryteria wiekowe),
- Próby oceniające funkcje przedsionkowe, równowagę, koordynację ręka-oko, planowanie motoryczne, percepcję dotykową czy napięcie mięśniowe.
-
Analiza wyników i opracowanie profilu sensorycznego dziecka
Na podstawie zgromadzonych danych terapeuta identyfikuje obszary, w których występują trudności, takie jak nadwrażliwość, podwrażliwość na bodźce lub problemy z modulacją sensoryczną, oraz wskazuje, w jaki sposób wpływają one na codzienne funkcjonowanie dziecka.
Cel diagnozy
Diagnoza integracji sensorycznej umożliwia stworzenie indywidualnego planu terapeutycznego, dostosowanego do specyficznych potrzeb dziecka. Jest także podstawą do oceny skuteczności późniejszej terapii. W wielu przypadkach diagnoza pomaga również rodzicom zrozumieć zachowanie dziecka oraz wskazuje strategie wspierające jego rozwój w codziennym środowisku.
Diagnoza SI to kluczowy krok w celu zapewnienia dziecku właściwego wsparcia sensorycznego i wspomagania jego prawidłowego rozwoju.
Zapisy na diagnozę i terapię SI przyjmujemy telefonicznie: 502 282 992
Kontakt:
-
La Serenita Żłobek i Przedszkole ul. Szydłowiecka 9,
03-135 Warszawa - +48 509 344 707
- laserenita.przedszkole@gmail.com